![]() |
ИСТОРИЈАТУ Србији се, крајем 19. века по угледу на савремене војске тога доба формирају прве инспекције. Уредбама из 1887. године у саставу Војске Краљевине Србије установљене су Артиљеријска, Инжињеријска и Пешадијска инспекција.
![]() ![]()
На челу појединих инспекција налазили су се инспектори које је постављао краљ. Инспектори су се бирали из редова најугледнијих официра ранга генерала или пуковника. Сваки од инспектора имао је свој штаб и ранг команданта дивизијске области. Краљ Петар Први Карађорђевић је, на основу Закона о устројству војске и Закона о устројству Војног Министарства, 26. фебруара 1911. године донео Уредбу о Главној Инспекцији целокупне војске, којом је прописао састав, надлежности и овлашћења Главне Инспекције, што представља формално и правно утемељење јединствене инспекције српске војске. Овом Уредбом по први пут је уведена и функција Главног инспектора целокупне војске на коју је постављен Његово Краљевско Величанство престолонаследник Александар. Главни инспектор је ради свестранијег сагледавања стања трупа, по свом нахођењу, могао ангажовати и начелника Главног генералштаба, трупне инспекторе, начелнике одељења из састава Главног генералштаба и Министарства војног, као и сва друга лица за које је сматрао за потребно да могу допринети извршењу надлежности Главне инспекције. Након Првог светског рата у Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца од 1919. године образују се инспекције за све родове. Инспекције су представљале органе министра Војске и Морнарице и њему су биле непосредно потчињене, а у погледу послова наставе инспекције су биле потчињене начелнику Главног генералштаба. Почетком 1940. године у Краљевини Југославији формирана је Врховна инспекција војне силе, као орган Министарства Војске и Морнарице, на челу са старешином ранга команданта дивизијске војне области. У саставу Врховне инспекције војне силе налазиле су се инспекције родова, а као посебан орган и стална испитна комисија за полагање за чин мајора. Задаци Врховне инспекције војне силе били су да: као врховни и централни орган управља и обавља све послове наставом у војсци и морнарици, стварајући услове за стручно усавршавање; прати, проучава и испитује оспособљеност и моралну припремљеност војске; прати и проучава достигнућа и ратна искуства восјки у свету и окружењу; израђује правила и упутства у вези са обуком; покреће питања измене организацијских решења; сарађује при постављању појединих официра закључно са чином бригадног генерала.
У периоду после 1993. године, тадашње Савезно министарство за одбрану и Генералштаб Војске Југославије, имали су своје инспекцијске органе. Инспекција Војске Југославије преформирана је 2002. године у Инспекторат одбране у оквиру Генералштаба Војске Југославије, непосредно одговорну председнику Савезне Републике Југославије, а годину дана касније постаје потчињен Врховном савету одбране, а не председнику, као што је до тада била пракса. Следећа, организацијска доградња, уследила је 2005. године, када су преузете надлежности (из области материјалне, финансијске, трговинске и грађевинске инспекције и одбрамбених припрема друштва) и део људства и расформиране Инспекције Министарства одбране Србије и Црне Горе. Законом о министарствима („Службени гласник РС“, број 43/2007), који је ступио на снагу 15.05.2007. године, Инспекторат одбране је први пут дефинисан као орган управе у саставу Министарства одбране. Успостављен је и регулаторни оквир, пошто су, Законом о одбрани (децембар 2007. године), прописани инспекцијски послови у области одбране. Децидно је наведено да те послове врши Инспекторат одбране (претходни Закон о одбрани из 1993. године, прописивао је инспекцијске послове, само, из надлежности, тадашњег, Савезног министарства за одбрану). Створени су услови да министар одбране донесе Правилник о раду Инспектората одбране (чиме је, између осталог, стављено ван снаге 7 ранијих правилника, донетих од 1979. године до 1990. године, који су се односили на ову област), али и да пропише елементе, садржај и стандарде за оцену стања и способности субјеката инспекције.
|
![]() |